Aby odpowiedzieć na to pytanie na początku chciałem przedstawić kilka rodzajów markerów karpiowy i opowiedzieć o zaletach oraz ich wadach. Każdy z nich będzie pokrótce omówiony oraz przedstawione jego wady oraz zalety, na samym końcu podsumowania wybierzemy ten który według mnie jest najlepszy.

MARKER KARPIOWY TYPU H

Jest on najtańszy jednak coraz mniej stosowany gdyż jego największą wadą jest to, że gdy po braniu ryby przejdzie za marker opląta się nasza żyłka w sznurek z markera. Często wtedy ściągamy rybę wraz z markerem i ciężarkiem. Jeżeli po drodze nie ma żadnych podwodnych przeszkód ( jak korzenie czy kamienie ) to pół biedy bo jeżeli są to często bez pontonu nie damy rady wyholować naszej ryby.

MARKER KARPIOWY TYCZKA

Tyczkowe markery są najbardziej popularne jak również najbardziej bezpieczne.  Ich ogromnym plusem jest to, że podczas brania taki marker po prostu się uchyla i nawet jak ryba przejdzie za niego to po prostu się złoży i nie ma problemu tutaj ze splątaniem żyłki. Możemy zobaczyć to na materiale filmowym: https://youtu.be/t-VCg_kCqiM?t=79 Dodatkową opcję jest to, że są one zwykle odblaskowe jak również świecące także możemy go zobaczyć z dość dużej odległości. Najlepsze z nich widoczne są z odległości prawie 500 metrów, także dość daleko możemy wywozić swoje zestawy.

POLECAM WYBRAĆ MARKER TYCZKOWY

Takich markerów jest dość sporo na rynku jednak potrzebujemy aby był on tyczkowy, miał obciążenie + system odblaskowy oraz element świetlny. Ceny są ich naprawdę różne od 800 pln te najdroższe modele do 120pln. Nie ma potrzeby wybierać markerów tyczkowych które włączamy na pilota czy też zmierzchowe gdyż on są zwykle dość drogie.  Zwykły tyczkowy świecący w zupełności wystarczy. Więcej informacji o takim markerze znajdziecie na głównej stronie mojego serwisu.